درمانگاه pco( سندرم تخمدان پلی کیستیک )

این واحد به زنانی که مشکلات زمینه ای تخمدان (سندرم تخمدان پلی کیستیک )  دارند، که متاسفانه امروزه یکی از دلایل شایع نازایی درزنان  منطقه  می باشد، ارائه خدمات  می نماید ، از جمله رژیم غذای مناسب ، درمان دارویی و... . این درمانگاه فعالیت خود را به طور رسمی از اردبیبهشت ماه 87 آغاز نمود وخانمهای نازای واجد شرایط طبق پروتکل(چاقی، هیرسوتیسم، قاعدگی نامنظم، دارای نمای PCO در سونوگرافی) پذیرفته شده وتحت رژیم درمانی و تغذیه ای مناسب قرار می گیرد و پس از رسیدن به شرایط مناسب جهت درمان ناباروری به بخش ناباروری معرفی می گردند. تا کنون بیش از1260 بیمار تحت کنترل این درمانگاه قرار گرفته اند.

خلاصه فعالیتهای درمانگاه pco :

 

تعریف pco (سندرم تخمدان پلی کیستیک) :

تخمدان پلی کیستیک امروزه شایعترین بیماری متابولیک و اختلال هورمونی در زنان سنین باروری ( 40-15 سال) میباشد. شیوع آن 12-4 درصد با تفاوتهای نژادی گزارش شده است. این بیماری یکی از شایعترین علل تخمدانی نازایی محسوب میشود. .

بیماریpco به علت عدم تخمک گذاری ایجاد می شود. که مکانیزم عمل آن به طور کامل شناخته نشده ولی شاخص ترین اختلال مربوط به غدد درون ریز بوده که در آن افزایش هورمون های مردانه یا آندروژنها دیده میشود.

علائم :

این بیماری شامل مجموعه ای از علائم می باشد:

علائم سونوگرافی :

افزایش حجم تخمدانها و وجود کیست های متعدد ریز کمتر از 10mm در محیط اطراف تخمدانها در اکثر زنان و نه در تمام آنها دیده می شود.

سن شروع بیماری :

سندرم pco بلافاصله بعد از سن شروع قاعدگی و در سن نوجوانی آغاز میشود.

عوارض :

عوارض این بیماری به نسبت زمان شروع به دو دسته دیررس و زودرس تقسیم می شود.

عوارض دیررس :

ناباروری، افزایش خطر سرطان اندومتر، افزایش خطر احتمالی سرطان پستان، بیماری قلبی عروقی و دیابت شیرین .بروز مخفی سندرم pco در دختران حتی در سنین 11 سالگی موجب ایجاد چاقی و دیابت تیپ 2 همزمان می شود..

عوارض زودرس :

افزایش آندروژنهای تخمدان باعث بروز پرمویی، چرب شدن پوست و افزایش جوشهای صورت به درجات مختلف می گردد. شیوع پرمویی 90-70% موارد بوده و منجر به اختلال زیبایی می شود.

چاقی :

حدود 50-40% مبتلایان به این بیماری چاق هستند که خود منجر به افزایش هورمون مردانه میشود. مشکلات اقتصادی، اجتماعی و روانی از دیگر عوارض زودرس بیماری می باشد.

تشخیص :

توسط معاینه بالینی، آزمایشات هورمونی تخمدان، آدرنال و هیپوفیز و تیروئید و سونوگرافی تخمدانها حاصل می گردد.

درمان :

با تشخیص و درمان زودهنگام می توان خطرات مخفی حملات قلبی، مغزی و عوارض کنترل نشده دیابت مانند نارسایی کلیوی ، بینایی و عروقی (قطع پا) را کاهش داد. اصلاح شیوه زندگی در جهت کاهش وزن اصلی ترین درمان این بیماری می باشد. کاهش وزن نه تنها منجر به اصلاح اختلالات بالینی و بیوشیمیایی بیماران می گردد بلکه سبب اصلاح عمل تخمک گذاری نیز می شود. کاهش وزن همراه با درمانهای دارویی که توسط پزشک تجویز می گردد سبب پیشگیری و کاهش عوارض بیماری می شود.